Sękacz Podlaski Zaniewicza - mały 0,5 kg

133

Nowy

Dostępność: 22 szt.

69,00 zł

Poznaj historię sękacza

Jak legenda głosi blisko pięć wieków temu królowa Bona, pragnąc uświetnić ucztę weselną swego syna Zygmunta Augusta, zleciła przygotowanie wyjątkowego wypieku. Oczom tłumnie zgromadzonych dostojnych gości, ukazał się bursztynowo-złoty kołacz. Po przekrojeniu wypiek przypominał pień  ściętego drzewa z widocznymi słojami.

Wieść o królewskim specjale rozniosła się wśród ludu. Wkrótce sękacz stał się elementem polskiej kuchni, symbolem dostatku i ciężkiej pracy. Przygotowywano go na wielkie okazje. Potrzebne składniki były kosztowne, a proces pieczenia wymagał umiejętności, sprzętu i czasu. Pieczono go nad ogniskiem z gałązek brzozy lub olchy polewając ruszt ciastem.

Sięgamy do tradycji

Jego wypiek oparty jest na tradycyjnych (sięgających początku XIX w) ludowych recepturach i metodach. Wypiek tradycyjnych sękaczy nie jest rzeczą łatwą, wymaga artystycznego podejścia i anielskiej cierpliwości. Polega głownie na polewaniu kolejnych warstw ciasta na rozgrzany obracający się drewniany wałek. Tworzą się przy tym charakterystyczne ociekające sople – prawdziwa chluba sękaczy Zaniewicza. Smak i zapach przypominają, skąd pochodzą. Nasz sękacz swym niepowtarzalnym kształtem przypomina jodełkę, o złocistomiodowej barwie bursztynu. Wypiek o tak oryginalnym wyglądzie jest prawdziwą ozdobą biesiadnego stołu. Sękacz od Zaniewicza to wyśmienity pomysł na niezobowiązujący podarunek, to tradycyjny polski wypiek, estetycznie opakowany.

Trwałość Sękacza

W suchym pomieszczeniu można przechowywać nawet do kilku miesięcy. Jest to wyjątkowe ciasto, które starzeje się szlachetnie, nabierając coraz większej kruchości, a nie tracąc tym samym smaku. Jeśli ktoś woli ciasto mniej suche, wystarczy wstawić do jego wnętrza kieliszek z wodą lub dla bardziej wytrawnych smakoszy kieliszek z alkoholem.

 

Zamówienia na sękacze realizujemy w cyklach tygodniowych

- paczki wysyłamy wyłącznie w poniedziałek (za wyjątkiem dni ustawowo wolnych).

 

W związku z powyższym, zmówienia przyjmujemy do piątku od godz. 20.00 - zamówienia złożone po tym terminie przechodzą na kolejny tydzień.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

góra